1

İngiltere’de maymunlar üzerinde yapılan sosyal deneyde, gözlemlenilen bilgilere göre cins, ırk farketmeksizin yakın arkadaşlık kurmanın ömrü uzatıldığı tespit edildi.

Yapılan araştırmada, maymunların arkadaşlarından destek alarak hayatlarını sürdürdüklerini gören profesörler, bu sadece maymunlar için değil evrende ki tüm canlılar yaşamlarını sürdürmek için en büyük desteklerinin yakınlarından görebileceğinin önemini vurguladı.  Bu sayede hayatta daha güvenilir bir zemin hazırlayabileceklerini, yaşamlarını daha konforlu ve uzun sürdürebilecekleri belirtildi.

 Sosyal deney sonucunda İngiltere bilim adamları;

‘’İnsanlar dahil olmak üzere birçok tür, çevrelerindeki zorluklarla başa çıkmak için sosyal etkileşimleri kullanıyor ve gittikçe artan sayıda çalışma, iyi bağlantıya sahip bireylerin izole olanlardan daha sağlıklı ve daha güvenli olduğunu gösteriyor. ‘’dedi.

Günlük yaşantımıza baktığımızda her birimiz sosyal etkileşim sayesinde hayatımızı daha kolay ve daha rahata  indirgemeye çalışıyoruz. Bu da yaşantımızın daha huzurlu ve sorunsuz geçmesini sağlıyor. O yüzden etrafımızda yakın hissetiğimiz arkadaşlarımızı bulundurmayı ve onlarla yola çıkmayı çok seviyoruz. En basidinden, en küçük bir problemde  ilk danışacağımız kişiler yine yakın arkadaşlarımız olmaktadır.

Kısacası;  yardımlaşma, dayanışma ve bağlılık ile kurulan bu etkileşimin sosyal yaşantımızda ki yeri çok önemlidir. Bilimsel olarak da sosyal etkileşim ihtiyacı ile kurulan yakın arkadaşlıkların ömrü uzatıldığı kesinleşmiştir!


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

1