0

Daha yavaş yemek yemenizi sağlayacak 4 yol

Yemek yemeye ne kadar zaman harcıyorsunuz? Yediklerinizi tadarken, koklarken, keyfini çıkarırken, çiğnerken, yutarken geçen zamandan bahsediyoruz… Akşam seyrettiğiniz filmin reklam aralarında hızlıca yemeği halledenlerden misinizi yoksa yemek sizin için bir ritüel mi?

Yavaş yemek yemenin daha sağlıklı olduğunu muhtemelen siz de duymuşsunuzdur. Sonuçta midenizin, tam çiğnemediğiniz bir bifteği sizin yerinize parçalara ayıracak dişleri yok. Hızlı yemek yediğimizde midemiz, ağır yükün altında eziliyor ve bunun sonucunda yeterli hazmı sağlayamıyor. Bu sorun da çeşitli mide ve bağırsak rahatsızlıklarına neden oluyor.Kısacası, yavaş yemek yiyenlerin, hızlı yiyenlere göre kilo alma olasılığı çok daha düşük.

Bir bakalım…

 • Yapılan araştırmalara göre, yemek yemeye 10 dakika yerine 30 dakika ayırarak, 70 kalori daha az almış olursunuz. Durum şu ki, vücut sisteminizin doyduğunu idrak etmesi için gereken süre 30 dakika.
 • Gün içinde bütün öğünlerinizi daha yavaş yiyerek ayda 1 kilo vermeniz mümkün. Ama bunu nasıl yapacaksınız?

İşte daha yavaş yemenizi sağlayacak 4 yol.

 1. Daha küçük tabaklar kullanın.
  Dev bir tabakta normal bir porsiyon yemeğin görüntüsü, size bunun yeterli olmadığını hissettirir ve daha çok yemenize neden olur. O zaman küçük tabaklar kullanın. Böylelikle tabağınızın ağzına kadar dolu görüntüsü, size yeterli miktarda yediğinizi hissettirecek. Basit ama işe yarıyor!
 2. Yemeklere çorba ya da salatayla başlayın.
  Ana yemeğin öncesinde, çok fazla su ya da lif içeren yiyecekler (çorba ya da salata) tüketerek, yemeğin geri kalanında aşırı kalori içeren yiyecekleri çok fazla yememenizi sağlar. Yemeğin açılışında salata alarak tükettiğiniz kalori miktarını %12 düşürürken, bu oran çorbayla %20’ye dek çıkar. Ancak elbette makarnalı ya da mayonezli salatalar ve kremalı çorbalardan uzak durmanız gerekiyor.
 3. TV’yi kapatın,
  Yemek yerken dikkatinizi dağıtacak unsurları eleyin. Yerken okumak, TV seyretmek ya da bilgisayar başında takılmak, normalden daha fazla ve daha hızlı yemenizi sağlar.
 4. Her lokmanızı en az 20 kere çiğneyin.
  Çoğu insan lokmalarını yalnızca boğazlarından geçip midelerine inecek hale getirecek kadar çiğner ve bunun yeterli olduğunu düşünür. Yanlış. Çiğnemek yediklerinizden aldığınız kalori miktarını düşürür ve aynı zamanda yemekten bir süre sonra oluşacak açlık krizlerini engeller. Bu yüzden kendinize zaman ayırın ve her lokmanızı tam olarak çiğneyin.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0