0

Yaz güzelliği

Yaz ayları birçok keyifli ve güzel gün anlamına gelir: dondurma, romantik günbatımları ve doğada daha çok zaman geçirme imkanı. Güneş ışınları yaz aylarında hem cildimiz hem de vücudumuzun geneli için oldukça yararlıdır. Ancak bununla birlikte, yaz beraberinde bazı sorunlar da getirir. Bu sorunlara ve çözümlerine bakalım…

 1. Cildniz normalde olduğundan daha yağlıysa
  Günde iki kere cildinize tonik uygulayın. Haftada bir kil maskesi ise cildinizi zararlı yabancı maddelerden arındıracaktır. Ancak maskenin gereğinden fazla kullanımı cildin kurumasına neden olabileceğinden dikkatli olmalısınız.
 2. Kollar ve bacaklarda tüyleriniz diken diken olmuş gibi görünüyorsa
  Cildinizde küçük kırmızı noktacıklar varsa, bunun nedeni keratoz pilaris olabilir. Bu sorun genellikle kolun üst kısmının arka tarafında belirir. Alfa ve beta hidroksi azzitleri içeren losyonlarla bu sorunu yok etmeyi tercih edebilirsiniz. Diğer taraftan, sorunun daha da kötüleşmemesi için kesinlikle eldivenle cildinizi ovmaya kalkmamalısınız
 3. Tıraş nedeniyle cildiniz tahriş olmuşsa
  Traş sonrasında cildiniz aşırı tahriş oluyorsa, doğal yağ esansları içere  tıraş kremleri kullanabilirsiniz. Tıraş bıçağı kullanmamak da bir çözüm olabilir. Ayrıca kzzite yağı içeren depilasyon kremlerini de tercih edebilirsiniz. Gerekli olduğunu düşündüğünüzden daha çok krem uygulayın.
 4. Yolculuklarınızda hızlı düzeltmeler için elektrikli tıraş makineleri kullanabilirsiniz. Su kullanmadan fazla kılları almak için ideal bir yöntemdir. Tıraşın ardından, cildinizi nemlendirmeyi unutmayın.
 5. Koltukaltlarınızda cilt rengi daha koyuysa
  Tıraş ve sert havlu kullanımı ciltte yanma ve gri lekelere neden olabilir. Bu duruma karşı hidrokinon içeren losyonlar kullanabilirsiniz (hidrokinon aynı zamanda cilt rengini açmak için kullanılan kremlerde de bulunmaktadır). Tıraş olduğunuz her üç seferden birinde, tıraş bıçağınızı değiştirin. Eskimiş bıçaklar koltukaltlarındaki yumuşak cildin tahriş olmasına neden olabilir.
 6. Güneş kremler yüzününden cildinizde sivilce ve kabarcıklar oluşmuşsa
  Güneş kremleri nedeniyle akne, sivilce ve kabarcık oluşumunun nedeni bu kremlerdeki kimyasallar değil, kimyasal maddelerin karıştığı bazdır. Herhangi bir tür yağ içermeyen ya da komedojenik olmayan güneş kremleri kullanın.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0