0

Yemekten Sonra Yorgunluğun Nedenleri Nelerdir?

Bazı gıdaların içerisinde bulunan katkı maddelerinden ve bu maddelerden yapılan yemeklerin tüketilmesi sonrası şiddetli yorgunluk ortaya çıkabilir. Tıpta bu duruma Postprandial somnolans adı verilmektedir. Yemek tüketimi yapıldıktan sonra hissettiği yorgunluk ve enerjide ani düşüş ve yükselimine işaret eder.

Yemek sonrası oluşan yorgunluğun ortaya çıkması için bir çok nedenler ve teoriler ortaya atılmıştır. Yemek sonrası ortaya çıkan yorgunluğun vücudun doğal tepkisi olarak bakılsa da endişe verici farklı belirtilerde ortaya çıkarabilir.

Yemeğin Türü Yorgunluğa Neden Olabiliyor

Yemekten sonra ortaya çıkan yorgunluğun veya dikkat dağınıklığının sorunları yaygındır ve bu şiddetli yorgunluk ne yediğinize, ne zaman yediğinize ve tükettiğiniz yemeğin miktarına göre değişmektedir.

Besleyici özeliği yüksek olan yemeklerde daha fazla uyku haline sokabilir. Karbonhidratlar ve protein açısından zengin yiyecekler sizi anlık olarak yorar ve daha fazla uyku haline sokar

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda, vücutların fazla serotonin ürettiği ve bunun ruh halinin ve uyku döngülerini düzenlemede büyük rol oynayan bir kimyasal olduğu için bazı insanların yemekten sonra doğal olarak daha yorgun olduğunu açıklamaktadır. tavuk, hindi, yumurta, ıspanak, yağlı tohumlar, süt, soya ve peynirde iyi miktarda bulunur.

Uykunuzu Getirebilecek Bazı Karbonhidratlar;

  • Makarna
  • Pirinç
  • Beyaz Ekmekler
  • Kekler, çörekler, bisküvi gibi atıştırmalıklar.
  • Proteinli karışımlı sütler

Yemekten Sonra Yorgunluğu Önleyecek Durumlar

Az ve Sık Yemek Tüketimi

Yemek yeme tüketimi hissettiğiniz anlarda büyük öğünler yemek yerine, vücudun enerji seviyesini dengede tutmak için birkaç saatte bir daha sık ama az yemek tüketimi yapmalıyız. Bu durumlarda biraz meyve veya kuruyemiş tüketimi vücudunuzu dengede tutacaktır.

Düzenli Uyku

Uyku saatlerini iyi ayarlamanız durumunda gün içinde tüketim yapacağınız yemekler sonrası daha az ani düşüş yaşamanız daha olası bir durum olacaktır.

Düzenli Spor ve Egzersiz

Yemeklerden önce veya sonrasında düzenli olarak spor yapmak vücudunuza alacağınız karbonhidrat ve protein oranını dengede tutarak daha az yorgun hissetmenizi sağlayacaktır.

D vitamini Alımı

Yemekten sonra güçlü güneş ışığına maruz kalan kişilerin yorgun hissetme riskinin daha düşük olduğunu gösteriyor.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0