Yeni Trend IF Diyeti Nedir?


1
1 point

Kilo vermek birkaç günün değil çok uzun zamanların bir problemi.

Uzun bir dönem daha da üzerine fazlaca araştırma yapılacak alanlardan olacak gibi duruyor. Aslında çok uzun zamandır uygulanan bir diyet tekniği olduğu söylense de, IF Diyeti, son zamanlarda tüm dünyada bir diyet trendi olarak ortaya çıktı.

Intermittent Fasting açılımı ile karşınıza çıkabilecek olan bu diyet Türkiye’de oruç diyeti gibi isimlerle anılıyor.

Konu kilo vermek olunca sayısız yöntem sayısız tarif çıkıyor karşımıza. Hangisine güvenip yapmamız gerektiğiyse ciddi bir muamma. Ama bu diyet çok büyük bir kitle tarafından olumlu yorumlarla karşılandığı için güvenilirlik konusunda biraz daha artısı olduğunu düşünüyoruz.

Ayrıca her zaman belirtmekte fayda vardır ki bu konuda uzman kişiler, yani beslenme ve diyetetik uzmanları, diyetisyen olarak bilinen kişiler sizlere ihtiyacınız olan en iyi yöntemi ve yolu gösterecektir. Özellikle sağlığınızın söz konusu olduğu durumlarda profesyonellikten vazgeçmemelisiniz. Doktorunuza da IF diyeti hakkında soru sorarak tavsiye alabilirsiniz.

Şimdi yaz yaklaşırken gündemdeki en çok konuşulan IF diyeti neymiş nasıl yapılırmış öğrenelim…

İsminin Türkçe karşılığı “oruç diyeti” olan bu diyet yöntemi aslında içinde neler barındırdığını en başta bu isimle bize gösteriyor. Belli bir süreyi yemek yemeden, aç geçirerek kilo vermek olarak tanımlayabiliriz bu diyeti. Tabi bunun kulağa sağlık için oldukça tehlikeli geldiğine eminim. Bu sebeple IF diyeti belli ayrıntılar barındırıyor içinde. Bu ayrıntılar onu uygulamaya uygun hale getiriyor.

Kendi içinde diyet size seçebileceğiniz birkaç yol sunuyor:

  • Savaşçı Yöntemi: gündüzleri aç kalıp akşamları dengeli ama büyük porsiyonlu yemekler yemek
  • Ye-Dur-Yeme: Her hafta bir gün ya da iki gün kadar aç kalma.
  • 16/8: Her gün 16 saati aç geçirmek
  • Spontane: Uygun zamanlarda kişi öğün atlar

Tüm bunlar IF diyetinin seçenekleridir ve siz kendinize uygun olanı içinden seçersiniz. Diyet boyunca çay ve kahve tüketimi bir problem yaratmamaktadır. Ayrıca günlük aktiviteler aynı hız ve temposunda diyet esnasında da yapılmaya devam edilmelidir ve bu oldukça önemlidir. Diyet boyunca bol su içmenin de çok önemli olduğu ayrıca belirtilenler arasında.

IF diyeti zorlayıcı diyet tekniklerinden olduğu için eğer kendinizi iyi hissetmeyecek duruma gelirseniz bunu hemen sonlandırmanız gerekir ve eğer tekrar yapmak istiyorsanız ve bunun sağlığınıza bir zararı olmayacağından eminseniz her halükarda birkaç hafta vücudunuzu dinlendirmeniz gerekmektedir. Bu vücut dinlendirme durumu diyetini bozan ve baştan yapmak isteyen herkes için geçerlidir.

Peki neden bu kadar ünlü bir diyet IF diyeti?

Aynı soruyu biz de çok merak ettik ve araştırdık.

Elde ettiğimiz sonuçlar bize gösterdi ki bu diyet kişilere diğer her diyet gibi klasik bir öğünde yenecekler listesi sunmuyor. Bu farklılık ise insanları etkiliyor ve yeni bir şey denemek cazipleşiyor. Bir diğer yandan diyeti doğru ve sağlıklı biçimde uygulayanlar çok kısa sürede büyük ve gözle görülür sonuçlar elde ettikleri için bu da diğer insanları bu diyete iten bir diğer güç oluyor.

Doktorunuzla görüşmenizin ardından, sağlığınıza tehdit oluşturacak bir durum bulunmadığı sürece ve doktorunuzun bu diyeti size uygun bulması durumunda siz de oruç diyetini deneyerek yaz yaklaşırken kısa sürede memnun edici sonuçlarla yazı mutlu karşılayabilirsiniz.


Arkadaşlarınla paylaşmaya ne dersin?

1
1 point

Ne Hissettin?

Şaşırmış Şaşırmış
0
Şaşırmış
Dumur Oldum Dumur Oldum
0
Dumur Oldum
İğrenme İğrenme
0
İğrenme
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
1
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Yandex.Metrica
Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir çıkarımda bulmayı amaçlayan sorular
Trivia testi
Bilgi ölçmeyi amaçlayan ve doğru/yanlış gibi cevapları olan sorular
Anket
Karar vermek veya insanların görüşlerini almak için oylama
Hikaye
Görsel, video gibi öğelerle zenginleştirilen metin
Liste
Klasik internet listeleri
Geri Sayım
Klasik internet geri sayımları
Açık Liste
En iyi paylaşımın belirlenebilmesi için kendi paylaşımını oluştur
Sıralama Listesi
En iyi liste öğesini belirlemek için oylama
Meme
Özel "meme"ler oluşturmak için kendi görsellerini yükle
Video
Youtube, Vimeo veya Vine
Ses
Soundcloud veya Mixcloud
Görsel
Resim veya GIF
Gif
GIF formatı