0

Yeşil çayYeşil çay, sandığınız gibi sadece zayıflamak amacıyla kullanılan bir bitki değildir. Yeşil çay içinde bulunan maddeler, kateşinler pek çok sağlık problemi için fayda sağlamaktadır.

Kendisine kateşin gibi yüksek dozlu polifenol uygulayan yetişkin erkeklerde felç riski %75 oranında düşmektedir. Yeşil çay kötü kolesterolü(LDL) düşürerek iyi kolesterolü(HDL) yükseltmektedir. Böylece LDL ve HDL arasında uygun bir denge oluşturmaktadır. Polifenol kateşinlerin zayıf kan dolaşımına ve tansiyona da iyi geldiği kabul edilmektedir.

Yeşil çay kanser için de koruyucu bir etki gösterir. Kanserin insan vücudundaki en bilinen etkisi DNA yapımıza verdiği zarardır. DNA’mız hergün binlerce dengesiz oksijen molekülünün saldırısına maruz kalır. Bu durum DNA için normal bir şeydir ve hücrelerimiz kendilerini yenileyecek yeteneğe sahiptirler.

Yine de bu saldırılar DNA’yı çökertir ve DNA dizileri kalıcı olarak zarar görür. Hasar görmüş olan DNA bozuk kodlar üreterek kanser hücreleri oluşturmaya başlarlar! Bu noktada serbest radikalleri kontrol altına almak ve önünü kesmek için antioksidanlardan yararlanmamız iyi olacaktır. Böylece kansere yenik düşme ihtimalimiz de gittikçe azalır. Pek çok araştırma yeşil çayın prostat, akciğer, bağırsak, deri, mide, pankreas ve mesane kanseri riskini azalttığını ortaya çıkarmıştır.

Yeşil çay polifenolleri beyaz kan hücresi miktarını da arttırmaktadır. Yüksek miktarda beyaz kan hücresi ise güçlü bir bağışıklık sistemi anlamına gelir. Polifenollerin güçlendirebildiği 2 çeşit beyaz kan hücresi vardır:  B-hücreleri ve T-hücreleri. B-hücreleri yabancı maddelerle ve enfektan mikroorganizmalarla savaşan antikorları inşa ederler. T-hücreleri ise belirli kötü huylu hücreleri ve virüsler gibi istilacı organizmaları etkisiz hale getirir.

Detoksifikasyon bizim en büyük koruyucumuzdur. Yabancı kimyasalları kanımızdan temizler ve metebolik ajanların yardımıyla zehri, kimyasal olarak zararsız çözünebilir maddelere dönüştürür. Böylece zararlı maddeler böylece vücuttan dışkı yoluyla atılabilir duruma gelir. Günümüzde, gıdalarımızda ve çevremizdeki kirlilik seviyesi ile birlikte stres seviyemiz oldukça arttı ve kateşinler yardımımıza yetiştiler. Kateşinle birlikte yeşil çayın içindeki bileşimler bizi gerçekten pek çok tehlikeden koruyabilir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0