0

Sağlıklı bir beden için beslenmenin ve fiziksel aktivitenin önemi kadar uykunun da bir o kadar önemi vardır. Hatta Yapılan birçok araştırma, kaliteli bir uykunun uzun ve sağlıklı bir ömür sürmekle doğrudan bağlantılı olduğunu göstermektedir. Bu yüzden düzensiz ve yetersiz uyku birçok sağlık problemlerini de doğurmaktır.

7 ile 8,5 saat aralığında uyursak normal, 9 saat ve fazlası uyursak uzun uyku, 7 saatten daha az bir zaman dilimi uyursak da yetersiz uyku statüsü oluşmaktadır. Ne fazla, ne az! Aslında normal düzeyde uykuya, vücudumuzu alıştırırsak hem zihinsel hem de fiziksel olarak gün içinde daha canlı ve daha sağlıklı kalabiliriz.

Yetersiz uyku; kalp rahatsızlığı, kanser hastalıkları, diyabet, obezite ve enfeksiyon, ve bilinç bozukluğu vb gibi hastalıklara yol açmaktadır.

Sağlığımız için nasıl beslenmemize, egzersizlerimize dikkat ve özen göstermeye çalışıyorsak uyku düzenimiz içinde sınırlarımızı zorlamalı ve dengeyi tutturmalıyız. Emin olun yeterli uyku daha canlı, daha enerji dolu ve  daha mutlu hissettirecektir kendinizi.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0