0

Uyku, gençliğimizin tek gerçek kaynağıdır. Yapılan birçok araştırma, kaliteli bir uykunun uzun ve sağlıklı bir ömür sürmekle doğrudan bağlantılı olduğunu göstermektedir. Sağlığımız üzerinde uykunun etkisi, fiziksel açıdan formda olmaktan ya da sigara kullanmamaktadan çok daha önemlidir.

Peki ama uykumuzu tam alamadığımızda ne olur? Bu durumun sonuçları nelerdir?

İlginç bir gerçek!

Daha fazla çalışmak için ihtiyacınız olandan daha az uyuduğunuzda, bu zamanı aslında yaşam sürenizden çaldığınızı biliyor muydunuz?

Sonuçlar

Düzensiz ve/veya yetersiz uykunun sonuçları ekseriyetle sağlığımızı etkilemektedir. Diğer bir deyişle, yaşam süremiz ve ne denli sağlıklı bir yaşam sürdüğümüz, uyku kalitemizle ilgilidir. Yeterince uyumayan genç insanlarda şeker hastalığı, hafıza sorunları ve yüksek tansiyon riski artmaktadır.

Kronik uyku açığı

Kronik olarak uyku açığıyla yaşıyorsanız, vücudunuza ciddi zararlar vermeye başlarsınız. Doktorlar, insulin ve tiroit bezi üretimini dengeleyen hormon değerlerinin kronik uyku açıklarıyla birlikte düştüğünü ve bu durumun da ciddi sağlık sorunlarına neden olduğunu belirtiyor.

Beyin hastalıkları

Uyku sorunları, Alzheimer gibi çeşitli nörolojik hastalıkların en sık görülen işaretlerinden biridir. Sorunların nedeni, beyinde uykunun kontrol edildiği alanlardaki gerçekleşen değişimlerin bir sonucu olabilir.

Epilepsi

Uykunun epilepsideki rolüçok büyüktür. Bilim adamları uyku eksikliğinin epilepsi krizlerini hızlandırdığını ortaya koymuştur. Öte yandan, uyku eksikliğinin sağlığımız dışında, hayatımızın başka alanlarında da etkisi vardır.

Öğrenme

Yapılan çalışmalar yetersiz uykunun öğrenme sürecini engellediğini ve beynin işleyebileceği yeni bilgi miktarını %50 azalttığını göstermektedir. Bu nedenle, stres ve baskıya rağmen her zaman uyku kalitesinin yüksek tutulması gerekmektedir.

Çalkantılı ruh hali

Ruh haliniz de elbette aldığınız uyku miktarına göre değişiklik göstermektedir. Amerika’da gerçekleştirilen araştırmalar, kalitesiz ya da az uykunun ruh halinde çalkantılara neden olduğunu ortaya koymuştur. Bu türden çalkantılar depresyona ve çok daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Cinsel yaşam

Yeterince uyumayan ya da kalitesiz uyku sahibi insanların sıkıcı bir cinsel yaşam sürdükleri ya da cinsel yaşamlarının hiç olmadığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Cinsel yakınlık ruh halimizle bağlantılıdır. Ve daha önce de belirttiğimiz gibi, ruh halimiz de nasıl ve ne kadar uyuduğumuzla doğrudan bağlantılıdır. Tatmin edici ve başarılı bir cinsel yaşam için çaba göstermemiz gerekir ve kaliteli uyku da bu çabanın önemli bir parçasıdır.

Mutsuzluk hissi

Psikologlar, uyku sorunları yaşayan insanların ruh hali açısından dibe yakın bir yerlerde bulunduklarını belirtmektedir. Bu durum da, kendilerini çok mutsuz ve sefil hissetmelerine neden olmaktadır. Ve mutsuzluk hissi de derin bir depresyona neden olabilir.
Uyku insan yaşantısında en önemli unsurlardan biridir. Vücudumuzu 7/24 faal tutamayız; belli periyotlarla dinlenmemiz gerekir. Nasıl bir otomobil çalışmak için yakıta ihtiyaç duyuyorsa, vücutlarımız da uykuya ihtiyaç duyar.
Gündelik yaşantımızın getirdiği stresten uzaklaşmak için hem fiziksel hem de zihinsel olarak dinlenmemiz gerekmektedir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0