0

Doğduğumuz andan itibaren kendimizi ve hayatı tanımaya çalışıyoruz. Bazen birinden öğrendiğimiz bir söz, bazen başımızdan geçen bir olay, bazen de okuduğumuz bir kitap önümüzde yepyeni ufuklar açmaya yetiyor. Bu yazımızı mutlaka okunması gereken çocuk kitapları hakkında yazdık.

Sadako ve Kâğıttan Bin Turna Kuşu, Eleanor Coerr

Gerçek bir hikayeye dayanan bu kitapta, II. Dünya Savaşı’nda Japonya’ya atılan atom bombasının küçük bir kızın hayatını nasıl etkilediği ve tüm olumsuzluklara rağmen umudun ne kadar önemli olduğu anlatılıyor.

Küçük Kara Balık, Samed Behrengi

Birçok dile çevrilen bir başyapıt olan Küçük Kara Balık; adalet, eşitlik konularını başka bir bakış açısıyla sorguluyor. Bir balığın bütün baskılara rağmen özgürlüğe ulaşma çabası sizi çok etkileyecek.

İçimdeki Müzik, Sharon M. Draper

Beyin felci hastası 11 yaşındaki Melody’nin yalnızca iç sesini kullanarak hayata tutunma çabası ve kendini kanıtlama çabasında bu küçük kızın azmine hayran olacaksınız.

Mutlu Prens, Oscar Wilde

Öykü derlemelerinden oluşan Mutlu Prens kitabı, 19. yüzyılda İngiltere toplumunda çürüyen ahlaki değerler ve toplumsal çatışmalar anlatılıyor.

Siyah İnci, Anna Sewell

Akıllı, güzel ve iyi huylu bir at olan Siyah İnci’nin bir başkasına satıldıktan sonra başından geçenlerden bahsedilmiş. İnsanların ne kadar kötü canlılar olabildiği bir atın yaşadıklarını dile getirerek ustaca anlatılmış.

Küçük Prens, Antoine de Saint-Exupéry

Barındırdığı evrensel mesajlar ile her yaşa ve herkese hitap eden Küçük Prens’te bir çocuğun gözünden büyüklerin o anlamsız dünyasının saçmalıkları gözler önüne seriliyor.

Pollyanna, Eleanor H. Porter

Olumlu düşüncenin gücünü gösteren kitap, Pollyanna’nın mutluluk oyununu çevresindeki herkese öğretmesini anlatıyor.

Çocuk Kalbi, Edmondo De Amicis

Yazar bu kitabı oğlunun günlüğünden esinlenerek yazmış. Çocuk Kalbi, ilkokul çağındaki çocukların sorunları işlenirken büyüklerin dünyasına da dokunuyor.

Ekmek Parası, Muzaffer İzgü

Muzaffer İzgü bu kitabında, ekmek parasının ne kadar zor kazanıldığını anlatıyor. Para kazanmanın zorluklarının yanında hayatta paranın alamayacağı şeylerin de önemi ustaca okuyanlara sunulmuş.

Oz Büyücüsü, L. Frank Baum

Evinden fırtına sebebiyle ayrılan Dorothy ve köpeğinin Oz Diyarı’nda evine dönme yollarını araması anlatılırken, günümüz dünyasıyla da paralellik kuruluyor.

Eve Giden Uzun Yol, Michael Morpurgo

Yetimhanede yaşayan ve bir aile özlemiyle yanıp tutuşan George’un umut dolu hikayesinden büyüklerin öğreneceği çok şey var.

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin

Büyüklerin çocukların gözünden nasıl göründüğünü mü merak ediyorsunuz? O zaman Aziz Nesin’in bu kitabını mutlaka okumalısınız.

Huckleberry Finn, Mark Twain

Huck ve Tom’un heyecan dolu maceraları okuyanları merak ettirirken, ayrımcılıklarla dolu bir dünyanın ne kadar acımasız olduğunu gerçeğini de tekrar gösteriyor.

Momo, Michael Ende

Muhteşem bir dinleyici olmak gibi olağanüstü bir yeteneğe sahip olan Momo okuyanlara insan ilişkileri ile ilgili düşüncelerini tekrar sorgulatacak bir kitap.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye