0
YKS Nedir? YKS Sınavı Ne Zaman?
YKS Nedir? YKS Sınavı Ne Zaman?

YKS Nedir? YKS Sınavı Ne Zaman?

YKS, 2018 yılından itibaren ülkemizde ÖSYM tarafından lisans ve ön lisans okuyabilme hakkını elde edilebilmesi için her sene tekrarlanan yükseköğretime geçiş sınavına verilen sistemin ismidir.

YKS, lise öğrenimini tamamlamış herkesin kendini ölçme ve değerlendirme hakkını kazanmış, üniversiteye geçiş sınavı’dır.

Üniversite programlarına alınacak öğrencilerin gerekli puanı alması durumunda tercihlerine göre yerleştirilebilmelerini sağlamak amacıyla yapılmaktadır.

YKS, 3 oturumdan oluşmaktadır. Üniversite kazanabilmek için sınava giren adaylara lise döneminde görmüş oldukları derslerden oluşan sorular sorulmaktadır. İlk oturuma girişin zorunlu olduğu (TYT) üniversite hayali kuran tüm öğrenciler için oldukça önemlidir.

YKS Açılımı Nedir?

YKS’nin açılımı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’dır. YKS 3 oturumdan oluşmaktadır. İlk olarak  30 Haziran – 1 Temmuz 2018’dir. ÖSYM tarafından alınan karar ile YGS ve LYS’nin kaldırılması sonucunda yerine getirilen yeni üniversiteye geçiş sınavıdır. YKS’nin getirilmesi üzerine alınan karar 12 Ekim 2017 tarihinde açıklandı.

YKS kararı alınmadan önce adaylar iki ayrı sınav üzerinden değerlendirme altına alınıyordu. Mart ayında YGS’ye giren adaylar haziran ayında ise LYS’de derece yapmak için uğraşıyolardır. Öğrencilerin yükünü daha aza indirebilmek için yeni sisteme geçilmişti.

YKS’ye Nasıl Başvurulur?

2018 yılından itibaren düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı, TYT, AYT, YDT olmak üzere 3 oturumdan oluşmaktadır. Öğrencilerin üniversite kazanabilmesi için girdikleri sınavların bütünüdür.

Adayların sınava girebilmesi için yapması gerekenler

ÖSYM aday işlemleri sisteminde kaydı olan ve İçişleri bakanlığı nüfus ve Vatandaşlık işleri genel müdürlüğümde kayıtları bulunan , Fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı edinen tüm adaylar, ÖSYM kayıt sisteminde güncel fotoğrafı bulunan adayların herhangi bir sınav başvuru merkezine gitmeksizin sınava başvuru süreçlerini online olarak internet üzerinden gerçekleştirmektedir. Bireysel başvuru sonrası sınav ücretlerini ödeyerek başvurularını tamamlamış olacaklardır.

2022 YKS Ne Zaman?

  •  2022 TYT (Temel Yeterlilik Testi), 18.06.2022 Cumartesi günü gerçekleşecektir.
  • 2022 AYT (Alan Yeterlilik Testleri) 19.06.2022 Pazar günü gerçekleşecektir.
  • 2022 YDT sınav tarihi, ÖSYM’nin açıklamış olduğu 2022 takvimine göre 19.06.2022 Pazar günüdür.

YKS sınavına girecek olan öğrencilerin sınav başlama saatinden minimum 45 dk önce sınava gireceği okulda bulunması kendilerinin herhangi bir olumsuz durumda kalmasını engelleyecektir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0