0

Zayıflamak için önerilerZayıflamak ve daha sağlıklı bir hayata sahip olmak için yaşam tarzınızda çok büyük değişiklikler yapmanıza gerek yok. Yapmanız gereken tek şey ufak değişiklikleri kararlı ve düzenli bir şekilde uygulayabilmektir.

Öneri #1 Daha fazla su için:

Bunu size daha önce defalarca söylemiş olabilirler; ancak bir kez daha tekrar etmenin sakıncası yok çünkü su zayıflama sürecinizde doğal bir yardımcı olarak büyük öneme sahiptir. Pek çok insan kronik bir şekilde, fazla soda, kahve ve alkol tüketmek suretiyle vücutlarını susuz bırakmakta. Bu durumda vücut kendini savunmaya alarak mevcut suyu tutmaya başlar. Bedenimiz yaşamak için çok fazla besine ihtiyaç duymasa da hayatta kalabilmek için suya birincil derecede gereksinim duyar. Vücut her gün yeteri miktarda su aldığına ikna olursa fazla miktarı atmaya çalışacaktır. Böylece kısa bir süre sonra kilo verdiğinizi hissedeceksiniz.

Öneri #2 Yemek yeme alanları belirleyin:

Eğer öğleden sonraları veya gün boyunca atıştırma isteğinizle mücadele ediyorsanız bunun için de basit bir çözüm var. Aşırı derecede arzuladığınız yiyecekler için kendinizi kısıtlamak veya engellemek yerine, sadece tek bir kurala uymak koşuluyla, kendinizi serbest bırakın. Kuralımız şu: Televizyon, kitap veya bilgisayar gibi, dikkatinizi yediğiniz şey haricinde başka bir şeye vermenize neden olan herhangi bir alanda atıştırmak yok! Evinizdeyken mutfağınızda, işyerindeyken ise masanız dışında bir dinlenme yeri belirleyerek buralarda atıştırma yapmanız aldığınız kaloriyi, daha fazla yeme isteğinizi farkedilir şekilde azaltacaktır.

Çoğu zaman televizyon veya bilgisayar karşısında, farkına varmadan ve düşünmeden yemek yememiz sonuç olarak, yediklerimizle ilgili bir tatmin duygusu vermediğinden daha fazla yeme arzumuzu tetikler. Bir süre sonra yemek yemeyi duygusal bir bağlama sokarız ve açlıkla ilişkilendirmeyiz. Maalesef yemek yemek hiçbir duygusal sorunumuzu çözemez; sadece daha fazla kalori almanıza neden olur. Bu bilinçsiz alışkanlığımızdan kurtulmak için kendimize, televizyon ve bilgisayardan uzak bir yeme alanı belirlememiz işe yarayacaktır.

Öneri #3 Kendi kendinize telkinde bulunun:

Formunuza kavuşmak ve sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamak adına uzun dönemli değişiklikler yaparken beyninizi başarı için şartlandırmanız çok önemlidir. Zayıflamayı ve forma girmeyi başarmış insanlarla konuştuğunuzda size yiyecekle olan ilişkilerini, yiyeceğin onlar için ne ifade ettiğini yeniden ele almaları gerektiğini söyleyeceklerdir. Kendi kendine telkin, yiyeceklerle ilgili daha sağlıklı bir algıya sahip olmak, sağlıklı yaşam tarzını destekleyecek davranışlar oluşturmak ve öz saygınızı yükseltmek için güçlü ve etkin bir yoldur. Kendi kendinize telkin uygulamalarında bulunmanın en kolay yolu birkaç dakika gevşeyip rahatlayarak beyninize pozitif ve cesaretlendirici öneriler göndermektir.

Bu uygulamayı yapmak için en ideal  zamanlar sabah uyandığınız ve akşamları uyumadan önce yatağa uzandığınız zamanlardır. Bu zaman dilimleri, beyin dalgalarımız doğal bir şekilde öz-telkin modunda olduğundan ve bilinçaltımızın önerileri alma gücü yükseldiğinden kendi kendine telkin için mükemmeldir. Bu nedenle sabah yataktan kalkmadan veya gece uykuya dalmadan önce birkaç dakikanızı gözlerinizi kapatıp kendinize amaç ve hedeflerinizi destekleyici olumlu öneriler vermeye ayırın. Kendinize verebileceğiniz bu tarz öneriler farklı farklı olabileceği gibi, sadece bir tanesini tıpkı bir mantra gibi en az 10 kere tekrar edebilirsiniz. İşte size birkaç öneri örneği:

“Az miktarda yiyorum ve doyduğumu hissediyorum”
“Hergün istikrarlı bir şekilde sağlıklı seçimlerde bulunuyorum”
“Daha fazla su içiyorum, daha fazla kilo veriyorum”
“Sağlıklı besinler çok lezzetli ve benim sağlıklı yaşam tarzımı destekliyorlar”
“Kendimi çok seviyorum ve tercihimi her zaman sağlıklı olmaktan yana kullanıyorum”

Bu birkaç basit öneriye uyarak hayatınızda olumlu değişiklikler olmasını sağlayabilirsiniz. Sadece istikrarlı olun yeter. Şimdi artık hemen harekete geçme ve sağlıklı yaşamayı seçme zamanı!

 


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0