0

Uyuyarak ZayıflayınZayıflamak için en etkili yol uyumak olabilir mi?

Uyku, hızlı zayıflama konusunda genellikle gözden kaçan bir unsurdur. İnsanlar zayıflamak için basit olarak diyet ve egzersizden bahsederler. Uykunun önemi hemen hemen kimse tarafından dile getirilmez.

Çoğumuz her gece dinlenmek için 7 saatlik ideal uyku süresini bulmakta güçlük çekeriz. Uluslararası bir firmada çalışmanın gereği olarak farklı zaman dilimlerindeki ortaklarınızla iletişim kurabilmekveya yeni doğmuş bir bebek gibi aile sorumluluklarınız nedeniyle geç saatlere kadar ayakta durmanız gerekiyor olabilir. Nedeni ne olursa olsun, yetersiz uykunun sadece vücudun performansında düşüşe değil, kilo almanıza da neden olduğunu bilmelisiniz.

Uyumanın Zayıflamanız Üzerine Etkisi

Hormonlar üzerindeki etkisi:

Kilo alıp almayacağımızı belirleyen sayısız hormonumuz bulunmaktadır. Bu hormonların büyük bölümü uykumuzdan etkilenir. Bunların arasında Leptin ve Ghrelin gibi açlığımızı kontrol eden hormonlar da bulunmaktadır.

Leptin, yemek sonrasında doyma ve tatmin hissini veren bir hormondur. Ghrelin ise tersine, vücudunuza açlık sinyalleri göndererek yeme arzusunun uyanmasını sağlar.

Yapılan çalışmaların gösterdiğine göre yetersiz dinlenme leptin seviyemizde azalmaya neden olarak yemek yemekten tatmin olmadığımız hissini vermektedir. Bu süre zarfında, ghrelin miktarındaki artış, günlük kalori ihtiyacımızı karşılamamıza rağmen, vüdumuza sürekli aç olduğumuz şeklinde yanlış sinyaller gönderir.

Yetersiz enerji düzeyinin eksik kısmını tamamlamak için ghrelin, karbonhidrat ve kaloriden zengin gıdaların tüketilmesi eğilimindeki açlığı tetiklemektedir.

Enerjinin eksik kısmı , sonunda size yağ kazandıracak kalorili yiyeceklere olan açlığınıza eşittir.

Egzersize karşı dayanıksızlık:

Uyuduğunuzda vücudunuz uzun bir iş gününün ardından kendini yenileyerek sizi bir sonraki gün için şarj ederek hazırlar. Vücudunuzun dinlendiği fazladan her bir saat vücudunuzun kendini yenileyebileceği ek zaman demektir.

Şüphesiz egzersiz kilo kaybetmenin en kestirme yoludur. Gün içinde egzersiz yapmanız durumunda o gün daha fazla dinlenmeniz gerekir. Yeterince dinlenmediğinniz takdirde kaslarınız toparlanıp gelişemez. Bedeninizin tam olarak dinlenmesine izin vermedikçe kaslarınız güçlenemez ve dolayısıyla egzersizlerinizin yağ yakma etkisini azaltmış olursunuz.

Günlük beslenmenize etkisi:

Sürekli olarak yetersiz dinlenme sonucu vücudunuzun büyük bölümünün öncelikleri değişir. Vücudunuz, günlük çalışma rutininizi önemsemez; sağlıksız yiyecek seçimlerinizi görmezden gelir. Siz ise sonuç olarak, uykusuzluğu telafi edebilmek adına vücudunuza anlık enerji depolamak için önünüze gelen herhangi birşeyi tükettiğinizi farkedeceksiniz.

Kısacası, yağ yakmak artık vücudunuzun endişe edeceği bir eylem olmaktan çıkacaktır. Sizi dinç tutacak enerjiye sahip olmayan vücudunuzun yağ yakmanızda size yardım etmesini nasıl bekleyebilirsiniz?

Nasıl Daha İyi Uyuyabilirsiniz?

Eğer zayıflama konusunda ciddiyseniz, vücudunuzu düzenli olarak yağ yakabilmesi için ayarladığınızdan emin olmalısınız. İyi bir uyku da komple bir zayıflama formülü için önemli bir yaklaşımdır. İşte sizi sağlam bir uykucuya dönüştürecek ipuçları:

1. Işıklardan Kurtulun:

Askerlikte “koğuş yat” olarak bilinen bir kural vardır; ve herkes her gece aynı saatte uykuya dalar. Siz de kendinize bir “yat” zamanı belirleyin ve hergün bu saate sadık kalın. Yatma zamanı geldiğinde ışıkları kapatıp doğruca yatmayı gidin. Bahane ve gecikmeleri unutun.

2.Uyku Alışkanlığı Edinin:

Günlük uyku zamanının farkına varabilmesi için vücudumuzu programlamak zorundayız. Yatma zamanınızdan 30 dakika öncesinde kendinizi aşağıdakileri uygulamaya hazırlayın:

– Gece lambanız dışında odadaki tüm ışıkları söndürün veya kısın. Yatağınızda oturarak bir bilimkurgu romanı okuyun. Yoğunlaşmanızı gerektirecek hiçbir şeyle ilgilenmeyin. Sun Tzu’nun Savaş Sanatı’nı okumak iyi bir fikir olmayabilir. Plan yapmanızı veya üzerinde düşünmenizi gerektirecek e-posta veya benzeri herşeyden uzaklaşın.

– Blackberry’inizi kapatın! Bu cihaz her çalışanı işine adeta yapıştıran lanetli bir alettir. İş arkadaşlarınız, mesajlarına gecenin bir yarısı cevap yazmadınız diye sizi ayıplamayacaklar.

– Açlık hissediyorsanız kendinize bir bardak ılık süt hazırlayın. Küçükken sıcak süt içmek uyumamızı kolaylaştırırdı. Hala işe yaradığınız farkettiğinizde şaşırabilirsiniz.

– Ayaklarınızı ısıtmak, kan akışınızı hızlandırarak daha rahat uyumanızı sağlar.

– Size uygun bir yatak ve yastık seçin! Günümüzde artık vücut şeklinize uyum sağlayan anatomik bir yatak satın almak çok kolay. Uyurken sıkça dönme ihtiyacı hissediyor ve her dönüşünüz uyanmanıza neden oluyorsa hareketi absorbe ederek hissetmenizi engelleyen bir yatak olduğunu öğrenmek içinizi rahatlatabilir.

Çeviri : www.acemiyim.com


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0