0

Zayıflarken Yapılan HatalarKilolardan kurtulmak çok zorlu ve can sıkıcı bir süreç olabilmektedir. Fakat doğru bir düşünce yapısı ve tutumla bu süreci zorlu olmaktan çıkarabilirsiniz. Zayıflama yolculuğunuza başlamadan önce yapmanız gereken en önemli şey, yaygın olarak yapılan hataları bilmek ve bunlardan ders almaktır.

Zayıflamaya çalışanların yaptıkları yaygın hatalar şöyledir :

1-Çabuk vazgeçmek
2-Bir gecede zayıflamayı beklemek
3-Yanlış tutum

Çabuk Vazgeçmek

Çoğu insan diyet ve egzersiz programını çabucak bırakma eğilimindedir; çünkü gün içinde egzersiz yapacak zamanı bulamaz ve çalışmaları es geçerler. Bu durumda motivasyonda eksilme ve sonrasında birkaç egzersizin daha atlanması ve en sonunda farkına bile varılmadan çalışma programlarının tamamen terk edilmesi kaçınılmaz olmaktadır.

Eğer günlük egzersizlerinizi yapacak kadar zamanınız yoksa bu durumda sahip olduğunuz zamanı değerlendirin. Harcayacak sadece 10 dakikanız varsa bu vakti egzersize ayrmak yerinde olacaktır. 10 dakika egzersiz yapmak hiç yapmamaktan daha iyidir.

Aynı şey diyet için de geçerlidir. Örneğin yılbaşında ölçüyü biraz kaçırmış veya gün boyu sağlıksız yiyeceklerle beslenmiş olabilirsiniz. Bu durumda pek çok insan kendini suçlu hissederek diyeti bırakmakta ve eski beslenme alışkanlıklarına geri dönmektedir. Bu tarz kaçamaklardan sonra bile diyeti sürdürmekte kararlı olmayı öğrenmek zorundasınız.

Ayrıca unutmayın ki, bir-iki kere diyet ve egzersiz planının dışına çıkmak başarısız olduğunuz anlamına gelmez. Sadece bir dahaki sefere sizin için doğru olanı yapacağınızdan ve diyete uyacağınızdan emin olmalısınız.

Bir Gecede Zayıflamayı Beklemek

Zayıflama maratonuna başladığınızda ilk gününüzde ve hatta ilk haftanızda sonuç almayı beklemeyin! Genellikle insanlar yaklaşık 1 hafta diyete devam ettikten sonra tartıda hiç kilo kaybetmediklerini veya bekledikleri kadar zayıflamadıklarını gördükten sonra canları sıkılır. Belki birkaç gün daha diyete devam ettikten sonra istedikleri kadar kilo kaybedemedikleri için motivasyon eksikliği sonucu diyeti bırakırlar. Fazla kilolarınız bir gecede oluşmadığı gibi bir gecede de kaybolamazlar. Diyete başlamadan önce bu noktayı iyi anlamanız gerekmektedir.

Diyet ve egzersize başladığınızda sadece tartıda gördüklerinizi önemsememelisiniz. Kendinizi daha enerjik hissetmeniz, gün boyu daha az stres yaşamanız ve hatta her zamankinden daha iyi uyumanız sizin için önemli olmalı. Bu nedenle sadece tartıya odaklanmayı bırakın ve sağlıklı beslenmenin ve egzersiz yapmanın size kazandırdıklarına odaklanın.

Having the wrong attitude

Uymaya karar verdiğiniz bir egzersiz programı haftada 4-5 kere antrenman yapmanızı gerektirebilir. Egzersiz yapmayı çekmek zorunda olduğunuz bir ceza veya angarya olarak görmek şevkinizi kırabilir.

Egzersize karşı aldığınız  bu tutum, motivasyonunuzu yok ederek  antranmanlarınızı çabucak terk etme ihtimalinizi yükseltir.

Egzersiz, yapmayı dört gözle beklediğiniz eğlenceli bir aktivite olmalıdır. Eğer sizin antrenmanlarınız böyle bir his yaratmıyorsa egzersiz programınızı değiştirerek eğleneceğiniz bir program oluşturmayı düşünmelisiniz. Haftada 3 kere koşmaktan nefret ediyorsanız, bırakın. Haftada 4 kere tempolu yürümeye, dans etmeye veya sizi eğlendirecek başka bir şeyler yapmaya başlayın.

Çeviri : www.acemiyim.com


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0